آجر بخش جدا نشدنی از ساختمان سازی به حساب می‌آید. در بازار دو نوع آجر به نام آجر معمولی و آجر نسوز دیده می‌شود که هر کدام ویژگی‌های خاصی دارند. در صنعت ساختمان سازی کارفرما باید با توجه به نیاز از نوع مورد نظر استفاده کند. البته قبل از هر چیزی آشنایی با تفاوت‌های این دو متریال لازم است. اگر شما نیز تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی را نمی‌دانید با ما در این مطلب همراه شوید.

منظور از آجر نسوز چیست؟

آجر نسوز یکی از انواع آجرها است که ویژگی‌های متفاوتی نسبت به آجر معمولی دارد. این نوع آجر را ممکن است در شومینه‌ها، کوره‌های صنعتی، تنور و … دیده باشید؛ اما ندانید که ویژگی‌های آن چیست؟ آجر نسوز محصولی مخلوط از خاک چینی و نسوز است که طی قرار گرفتن در دمای بالا یعنی ۱۵۰۰ درجه ساخته می‌شود. شاید بپرسید که نحوه تولید این متریال چگونه است؟ باید بدانید که برای تولید آجر نسوز در گام اول سنگ‌ها آسیاب شده و خاکی نرم را به وجود می‌آورند. این خاک باید حدود سه روز در کوره پخته شود و تحت دمای بالا قرار بگیرد. این آجرها در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام شامل مواد تشکیل دهنده متفاوتی هستند. در ادامه به برخی از انواع آجرهای نسوز اشاره خواهیم کرد:

آجر نسوز سیلیسی

جزء اصلی آجرهای سیلیسی، خاک سیلیسی یا به اصطلاح کورتزیت است. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم این مصالح ساختمانی از اکسید سیلیسیم در مقادیر زیاد، اکسید کلسیم، اکسید تیتانیوم و اکسید آهن در دمای ۱۴۲۰ تا ۱۴۸۰ درجه سانتی‌گراد تشکیل شده است. آجر نسوز سیلیسی به دلیل نفوذ ناپذیری مقابل گازها در ساخت شیشه، سرامیک و کوره‌های ککسازی استفاده می‌شود.

آجر نسوز ویژه

آجر نسوز ویژه به آن دسته از آجرها گفته می‌شود که در برابر حرارت بالا مقاوم هستند. این آجرها از فلزات واسطه ساخته می‌شوند و انواع مختلفی دارند که از آنها می‌توان به آجر نسوز اکسید کروم – کوروندوم، آجر نسوز اکسید کروم و آجر نسوز زیرکونیوم اشاره کرد.

 

بهترین آجر نسوز ایران - کارخانه شهرزاد ایران زمین

تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی

اگر اطلاعی از متریال ساختمانی داشته باشید، حتماً نام آجر نسوز به عنوان یکی از مطرح‌ترین آجرهای موجود در بازار به گوشتان خورده است. این آجر با آجر معمولی تفاوت‌هایی دارد. در واقع این دو مدل آجر از جنبه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. در صورتی که می‌خواهید از تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی سر در بیاورید، بهتر است نگاهی به لیست زیر بیندازید:

تفاوت در مواد تشکیل دهنده

اولین موضوعی که در تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی باید به آن بپردازیم، تفاوت در ترکیب‌بندی یا مواد تشکیل دهنده این دو مدل آجر است. برای ساخت آجر معمولی از سیلیس، منیزیم اکسید، آهن، آهک، آلومینیا و قلیاها استفاده می‌شود؛ در حالی که مواد تشکیل دهنده آجر نسوز مقدار زیادی سیلیس، آلومینینا، تیتانیوم اکسید، آهن و سایر اکسیدهای فلزی است. دلیل انتخاب این مواد برای آجر نسوز بخشیدن تراکم بالا به این متریال ساختمانی است که در نهایت سبب تولید یک محصول منسجم‌تر می‌شود.

میزان عایق بودن

دلیل اینکه در هنگام دیوارچینی با آجر معمولی از متریال عایق سازی استفاده می‌شود، آن است که این محصول از نظر عایق حرارتی بسیار ضعیف است. در حالی که آجر نسوز به عنوان یک عایق حرارتی خوب شناخته می‌شود. در حقیقت این آجر به دلیل نحوه پخت و داشتن تراکم بالا به عنوان یک عایق حرارتی عمل کرده و از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند. با این حساب اگر به دنبال یک مصالح ساختمانی هستید که بتواند در دمای بالا تاب بیاورد، خرید آجر نسوز نسبت به آجر معمولی انتخاب عاقلانه‌تری خواهد بود. این محصول نه تنها نمی‌گذارد انرژی به هدر برود؛ بلکه توانایی خوبی در کاهش هزینه‌های مربوط به انرژی دارد.

تفاوت در تراکم

یکی دیگر از تفاوت آجر نسوز با آجر معمولی، مربوط به تراکم این دو است. آجرهای نسوز با تراکم بالا در ساخت شومینه‌ها و مواردی از این قبیل استفاده می‌شوند. به بیانی این محصولات به دلیل آنکه متراکم هستند، در هنگام ایجاد آتش آسیب نمی‌بینند و عمرشان بالا است.

میزان مقاومت در برابر حرارت

چه بخواهید و چه نخواهید آجرهای معمولی خیلی نمی‌توانند در برابر حرارت دوام بیاورند! آنها حداکثر تا دمای حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد طاقت دارند؛ اما آجرهای نسوز تا ۱۸۰۰ درجه سانتیگراد را نیز تحمل می‌کنند. شاید بپرسید که دلیل این اتفاق چیست؟ باید بدانید که آجرهای نسوز طی یک پروسه سخت با دمای بسیار بالا ساخته می‌شوند. بنابراین بدیهی است که تحمل آن‌ها در برابر حریق و آتش سوزی بیشتر باشد.

شکل ظاهری

بله درست دیدید! این دو آجر حتی از لحاظ شکل ظاهری و رنگ نیز باهم تفاوت‌هایی دارند. همانطور که بارها و بارها چشمتان به آجرهای معمولی خورده به خوبی می‌دانید که آنها عمدتاً زرد هستند. به بیانی نمی‌توان آنها را در رنگ‌های متنوعی مشاهده کرد؛ اما آجرهای نسوز با گذراندن مراحل تولید خاصی می‌توانند به رنگ‌هایی همچون قرمز، مشکی، سفید و … دربیایند. با این بررسی به راحتی می‌توان متوجه شد که دست شما در انتخاب رنگ آجرهای معمولی محدود است و در عین حال در هنگام خرید آجرهای نسوز طیف رنگی متنوعی پیش روی شما قرار خواهد گرفت.

میزان جذب رطوبت

میزان جذب رطوبت نیز یک مورد از تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی است. آجر معمولی نمی‌تواند دست رد به سینه رطوبت بزند؛ برای همین مشکلاتی از قبیل رشد میکروارگانیسم‌هایی مثل کپک و قارچ، یخ زدگی آب بین آجر، افزایش وزن دیوار و … را پدید می‌آورد. در مقابل آجرهای نسوزی مانند آجر تایل عملکرد بسیار قوی‌ در برابر رطوبت دارند؛ به این صورت که با داشتن تراکم بالا جذب رطوبت کمی داشته و عمر مصالح زیرین را زیاد می‌کنند.

میزان طول عمر

به هر حال دیوارهای آجری ممکن است تحت تاثیر ضربه‌ها و خراش‌های متعددی قرار بگیرند، چیزی که در این موقعیت‌ها مهم است مقاومت آجر در برابر ضربه است. برخلاف آجرهای معمولی که در اثر ضربه آسیب می‌بینند، آجرهای نسوز با داشتن چگالی بالا و پخته شدن در شرایط سخت و دمای بسیار زیاد در چنین شرایطی از خود مقاومت ویژه‌ای نشان می‌دهند.

تفاوت در نصب

یکی دیگر از انواع تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی، به نصب آن‌ها مربوط می‌شود. آجرهای معمولی به روش‌های سنتی استقرار می‌یابند و نیازی به مواد خاصی برای نصب آنها نیست؛ اما آجرهای نسوز باید با دقت فراوان توسط افراد آموزش دیده نصب شوند. همچنین برای استقرار آنها پودر بندکشی مخصوص نیز لازم است. در نهایت سخت‌تر بودن نصب آجرهای نسوز، سبب افزایش مقاومت این مصالح به آب، حرارت و … می‌شود.

 

خرید بهترین آجر نسوز - کارخانه شهرزاد اصفهان

تفاوت کاربردهای آجر نسوز و آجر معمولی

همانطور که ملاحظه کردید تفاوت آجر نسوز و آجر معمولی در موارد متعددی است. در واقع وجود ویژگی‌های مختلف سبب بروز این تفاوت‌ها می‌شود. یکی از عمده تفاوت‌های این دو آجر ساختمانی مربوط به کاربردهای آنها است. آجر معمولی با توجه به خواص محدودی که دارد تنها مناسب دیوار چینی و مصارف ساختمانی معمول است؛ اما آجرهای نسوز کاربردهای گستردتری دارند که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

نمای بیرونی ساختمان

هنگام ورود به یک ساختمان اولین چیزی که توجه شما را جلب می‌کند نمای آن ساختمان است؛ به همین دلیل یکی از توجهات کارفرمایان در پروژه‌های ساختمانی به نمای ساختمان است. آجرهای نسوز به دلیل آنکه در رنگ‌ها و ابعاد متفاوتی تولید می‌شوند، می‌توانند گزینه مناسبی برای جلوه بخشیدن به نمای ساختمان باشند. هچنین با توجه به ویژگی‌های گفته شده و مقاومت آنها در برابر رطوبت به نظر می‌رسد که این آجرها نسبت به انواع معمولی طول عمر بیشتری دارند؛ برای همین خواص آنها طی سالیان طولانی حفظ شده و نمی‌گذارند چیزی از زیبایی نما کم شود. به علاوه این آجرها به دلیل مقاومت بالا در برابر حرارت جلوی خروج انرژی از داخل ساختمان را می‌گیرند تا با افزایش مصرف انرژی و هزینه‌ها مبارزه کنند.

دکوراسیون داخلی

علاوه بر نمای ساختمان، از آجرهای نسوز برای دکوراسیون داخلی نیز بهره گرفته می‌شود. اگر به عنوان یک کارفرما سلیقه سختی دارید، باید بدانید که آجرهای نسوز با داشتن تنوع و رنگ بندی‌های مختلف کار را برای شما آسان می‌کنند تا بتوانید با توجه به سلیقه خود رنگ و ابعاد مورد نظر را برای زیباتر کردن دکوراسیون انتخاب کنید. شما می‌توانید برای طراحی شومینه از آجر نسوز استفاده کرده و برای تزیین کف داخل ساختمان از آجر کف فرش استفاده نمایید. همچنین آجرهای نسوز به دلیل تراکم بالا و استحکام مناسبی که دارند، می‌توانند مقاومت خانه شما را افزایش دهند. از انواع مقاوم آجرها که در دکوراسیون داخلی کاربرد دارند، می‌توان به آجر آنتیک اشاره کرد.

 

سخن پایانی

امروزه تفاوت آجر نسوز با آجر معمولی بیش از هر زمان دیگری به چشم می‌خورد. در حقیقت از هر طرف که بخواهید بررسی کنید متوجه می‌شوید که آجرهای نسوز نسبت به انواع معمولی بهتر هستند و کاربردهای گسترده‌تری دارند. مجموعه ما یعنی کارخانه شهرزاد ایران زمین ارائه دهنده بهترین آجر نسوز در اصفهان است که محصولات را با کیفیت بالایی به شما عزیزان ارائه می‌دهد. برای اطلاع از قیمت این آجرها می‌توانید با شماره‌ 45837080 031 تماس حاصل کرده و با کارشناسان ما صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *