بهترین روش های رفع شوره آجر را بشناسید

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که لکه‌های سفید روی سطح آجرهای دیوار خود را مشاهده کرده‌اید. این لکه‌های سفید که به آنها شوره می‌گویند، ممکن است در ابتدا چندان مورد توجه قرار نگیرند، اما با گذشت زمان و افزایش وسعت، می‌توانند به یک مشکل جدی تبدیل شوند. شوره می‌تواند روی انواع مختلف آجرها از جمله آجر نسوز، تایل و آجر لعاب‌دار ایجاد شود که عوامل متعددی در ایجاد آن نقش دارند. همچنین برخی عوامل می‌توانند فرآیند شوره‌زایی را تشدید کنند. در این مقاله، قصد داریم تا به طور کامل و جامع به بررسی عوامل ایجاد کننده شوره و بهترین روش رفع شوره آجر بپردازیم! پس با ما همراه باشید تا در این باره اطلاعات کافی را در اختیارتان بگذاریم.

 

چرا آجر نسوز شوره می زند؟

آیا تا به حال دقت کرده‌اید که روی مصالح ساختمانی لکه‌های سفید ایجاد شود؟ این لکه‌ها همان شوره هستند. در واقع شوره‌هایی که روی مصالح ساختمانی می‌بینید، نتیجه رسوب نمک‌های محلول در آب هستند. این پدیده در زمان نصب آجر رخ می‌دهد. وقتی آجر با آب تماس پیدا می‌کند، نمک‌های محلول در آب روی سطح آجر رسوب می‌کنند و باعث ایجاد لکه‌های سفید می‌شوند. پس از اینکه فرایند نصب آجر به پایان رسیده و آب تبخیر می‌شود، نمک‌های محلول در آب روی سطح آجر می‌مانند. این نمک‌های باقی‌ مانده شبیه به شوره هستند و روی نمای ساختمان تاثیر منفی می‌گذارند و ظاهر آن را تغییر می‌دهند.

شوره می‌تواند با توجه به نوع نمکی که باعث ایجاد آن شده، رنگ خود را تغییر دهد. برای مثال، ممکن است در فصل تابستان در بعضی از ماه‌ها شوره را ببینید و در بعضی از ماه‌های دیگر رنگ آن کمرنگ شده و قابل دیدن نباشد. اما معمولاً شوره طی سال باقی می‌ماند و فقط رنگ آن ممکن است کمی تیره یا روشن شود.

این شوره‌ها در واقع نمک‌های حل شده در آب هستند که باعث ایجاد رنگ سفید یا تهرنگ می‌شوند. در ادامه، دلایل دیگر و عوامل تاثیرگذار روی ایجاد شوره را بررسی خواهیم کرد. همچنین با بهترین روش‌های رفع شوره آجر آشنا خواهید شد که بدون توجه به اینکه آجر معمولی باشد یا آجر نسوز؛ کارتان را راه خواهد انداخت!

 

بهترین روش رفع شوره آجر - کارخانه آجر شهرزاد

دلایل شوره زدن آجر

قبل از اینکه بخواهید بهترین روش برای از بین بردن شوره‌ها را پیدا کنید، اول باید ببینید که چه دلایل و چه عواملی باعث ایجاد شوره می‌شود. شوره زدن یک پدیده خاص و منحصر به فرد است که در شرایط معینی رخ می‌دهد. باید در نظر بگیرید که نمای آجری در شرایط عادی شوره نمی‌زند و تنها سه عامل کلیدی وجود دارد که می‌توانند باعث ایجاد شوره شوند. این سه عامل عبارتند از:

 • اگر مصالح نمک‌های محلول داشته باشند، این نمک کم کم وارد خاک مجاور ملات آجر و مواد مستحکم کننده می‌شود. همین باعث می‌شود که شوره به وجود بیاید.
 • مورد بعدی اینکه اگر در دیوار آجری آب وجود داشته باشد، برای اینکه نمک در آن حل شود، باید با نمک محلول تماس پیدا کند و همین عامل ایجاد شوره است.
 • مورد بعدی اینکه این دیوارها باید ساختار حفره‌ای داشته باشند. ساختار حفره‌ای باعث می‌شود که انتقال نمک محلول به سطح انجام شود. در نتیجه آب توانایی تبخیر ندارد و نمک حاصل از آن شبیه به شوره نمایان می‌شود که می‌تواند در آجر تایل، لعاب‌دار، نسوز و غیره اتفاق بیفتد.

بنابراین شما باید به دنبال بهترین روش رفع شوره آجر باشید؛ اما قبل از آن بهتر است که با عوامل ایجاد کننده این شوره‌ها هم آشنا باشید.

 

عوامل ایجاد شوره آجر

سه عامل اصلی است که می‌تواند روی ایجاد شوره تاثیرگذار باشد، یعنی احتمال ایجاد شوره را چند برابر می‌کند. این عوامل شامل موارد زیر است:

 • اولین مورد دما است. هر چقدر که درجه حرارت بالاتر باشد، احتمال ایجاد شوره هم کمتر خواهد شد؛ زیرا قبل از اینکه آب به سطح آجر برسد، بخار شده و به طور کامل از بین می‌رود و هیچ چیز جز نمک باقی نمی‌ماند. از طرفی در هوای سرد هم احتمال ایجاد شوره زیاد است. علت هم این است که آب زمان کافی برای رسیدن به سطح آجر را در اختیار دارد‌. در نتیجه به صورت سطحی تبخیر می‌شود و بخشی از آن به نمک تبدیل می‌گردد.
 • باد هم از دیگر عوامل تاثیرگذار شوره است.
 • رطوبت زیاد هم می‌تواند عاملی برای ایجاد شوره باشد.

 

بهترین روش جلوگیری از شوره زدن آجر

قبل از اینکه به سراغ بهترین روش رفع شوره آجر بروید، اول باید ببینید که چه روشی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد. در این قسمت این روش‌ها را به شما معرفی می‌کنیم تا با ایجاد شوره مواجه نشوید. برای اینکه آجرهایی که در نمای خارجی و داخلی استفاده می‌شوند دچار شوره نشوند، باید یک سری راه حل‌ها را در پیش بگیرید که شامل موارد زیر هستند:

 • اول از همه اینکه سولفات‌های قلیایی در آجر ملات و دوغاب سیمان باید تا حد زیادی کاهش پیدا کند.
 • دوم اینکه آب نباید به داخل دیوارهای بنایی شده انتقال پیدا کند و حتماً باید از این اتفاق جلوگیری کرد.
 • مورد بعدی اینکه سعی کنید در ترکیبات دوغاب تا حد ممکن از آب خیلی کمی استفاده کنید. یعنی

حداقل آب را در نظر بگیرید.

 • از محلول نانو یا پوشش آب گریز استفاده کنید.
 • حتما قسمت پایین دیوار را عایق‌بندی کنید.

اگر این مراحل را در پیش بگیرید، احتمال شوره در آجر پلاک، آجر لعابدار، نسوز و غیره تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند و احتمال اینکه اصلاً شوره اتفاق نیفتد خیلی بالاست.

 

منظور از شوره آجر چیست؟ - آجر شهرزاد

بهترین روش رفع شوره آجر

برای اینکه شوره آجر نسوز را از بین ببرید، راه‌های مختلفی وجود دارد. در این بخش چندین راه را به شما معرفی می‌کنیم که جزو بهترین روش رفع شوره آجر به حساب می‌آیند تا در نهایت بتوانید از بین آنها یک مورد را انتخاب کنید.

شستشو با فشار آب

شما می‌توانید نمای ساختمان خود را با آب پرفشار شستشو دهید که یکی از ساده‌ترین روش‌های از بین بردن شوره در آجر نسوز سفال و غیره است. برای اینکه این روش تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد، باید صبر کنید که بعد از شستشو به طور کامل نم و خشک شود. اگر آب روی آجر باقی مانده باشد، باعث می‌شود که نمک‌ها جابجا شوند و دوباره شوره اتفاق بیفتد.

برس زنی خشک

یکی از روش‌های موثر برای حذف و از بین بردن شوره از سطح آجر، استفاده از یک برس خشک است. این برس می‌تواند از جنس پلاستیک یا سیم باشد. با استفاده از این برس، شما می‌توانید به آرامی و با دقت شوره‌ها را از سطح آجر بردارید. اما مهم است که بدانید برس سیمی نباید خیلی سفت یا محکم باشد؛ زیرا این می‌تواند باعث ایجاد خطوط یا خراش‌هایی روی سطح آجر شود که بعدها از بین نمی‌روند.

همچنین باید توجه داشت که هرگز نباید از روش‌هایی مانند پاشیدن شن برای حذف شوره استفاده کنید. این روش می‌تواند باعث ایجاد حفره‌های بیشتری در سطح آجر شود. این حفره‌ها می‌توانند در فصل‌های سرد سال، مکانی برای نفوذ آب به داخل آجر فراهم کنند که این اتفاق ممکن است باعث ایجاد ترک‌ها و یخ‌زدگی‌هایی در سطح آجر شود.

پس از اینکه شوره‌ها را با استفاده از برس خشک از بین بردید، می‌توانید از یک محلول ضد شوره برای جلوگیری از بازگشت شوره استفاده کنید. این محلول‌ها معمولاً شامل موادی هستند که باعث می‌شوند نمک‌ها حل نشوند و به سطح آجر منتقل نشوند.

استفاده از سرکه

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید به عنوان بهترین روش رفع شوره آجر از آن استفاده کنید، سرکه است. سرکه یک ماده اسیدی است که خطری ایجاد نمی‌کند و ضرری هم ندارد و برای پاک کردن شوره بسیار مناسب است. البته به شرطی که نوع شوره و نمک مشخص شده باشند. بعضی از شوره‌ها هستند که با اسید واکنش نشان می‌دهند و زیادتر می‌شوند که یک متخصص باید این موضوع را تشخیص دهد؛ اما اگر دیدید که برای دیوار مناسب است، می‌توانید کمی از آن را روی دیوار آجری بکشید و بعد با آب شستشو دهید، آب نباید هیچ گونه کلری داشته باشد.

سند بلاست

شما می‌توانید از روشی به عنوان ساب پاشی یا سندبلاست هم استفاده کرده و آجر را تمیز کنید. در این روش باید یک دستگاه ساب پاش داشته باشید که داخل آن ماسه می‌ریزند. سپس با استفاده از فشار جریان هوا و ماسه شوره‌ها به طور کامل تمیز می‌شوند.

در بین همه روش‌هایی که به شما توضیح داده شد، بهترین روش برای رفع شوره آجر؛ استفاده از محلول شوینده آجر است که به صورت تخصصی شوره‌ها را از بین می‌برد. علاوه بر آن، دوده‌ها، لکه سیمان، دوغاب و کثیفی هم به طور کامل پاکسازی می‌شود. این شوینده‌ها بو ندارند، قدرت پاک کنندگی آنها بسیار بالاست و خیلی راحت می‌توانید آنها را استفاده کنید.

 

بررسی علت شوره زدن آجر - کارخانه آجر شهرزاد

کارخانه آجر نسوز شهرزاد؛ تولیدکننده بهترین آجر نسوز

حفظ زیبایی و تمیزی آجرها برای حفظ نمای زیبای ساختمان بسیار حیاتی است. آجر نسوز نیز می‌تواند نمای بسیار زیبایی را ایجاد کند؛ اما باید به خوبی از آن مراقبت شود و از اتفاقاتی مانند شوره‌زدگی جلوگیری شود. در این مبحث، ما به طور کامل به شما توضیح دادیم که چگونه می‌توانید با استفاده از بهترین روش‌ها، شوره‌های آجر را برطرف کنید. با پیروی از این راهکارها، شما می‌توانید به نتیجه مطلوب برسید و نمای زیبای ساختمان خود را حفظ کنید.

اگر به دنبال تهیه آجرهای نسوز با کیفیت هستید، می‌توانید به کارخانه‌های تولید آجر مراجعه کنید. برخی از این کارخانه‌ها، مانند کارخانه آجر شهرزاد، تولید کننده بهترین آجرهای نسوز هستند و سابقه طولانی در این عرصه دارند. با مراجعه به این کارخانه‌ها، شما می‌توانید آجرهای نسوز با کیفیت بالا را تهیه کنید و برای ساختمان خود نمای زیبایی را ایجاد کنید.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *