اولین چیزی که توجه هر کسی را به خود جلب می‌کند، نمای ساختمان است؛ برای همین باید از استحکام و جذابیت ایده آلی برخوردار باشد. انواع متریال‌های ساختمانی برای نما وجود دارند که دو مورد از آنها یعنی نمای سنگی و آجری در این زمینه با یکدیگر رقابت تنگاتنگی دارند. تنها یک مقایسه درست برای پاسخ به سوال نمای سنگی بهتر است یا آجری؟ می‌تواند به شما در انتخاب درست کمک کند. با ما همراه باشید تا یک مقایسه درست بین نمای سنگ و آجر نسوز داشته باشیم.

نمای سنگی بهتر است یا آجری؟

نمی‌توان به طور صریح اعلام کرد که نمای سنگی بهتر است یا آجری؛ اما با مقایسه‌های انجام شده و بررسی ویژگی‌های هر یک از متریال توضیح داده شده می‌توانید به نتایج موردانتظار برسید. این دو مصالح ساختمانی را از لحاظ‌های مختلفی می‌توان باهم مقایسه کرد که در ادامه با جزئیات بیشتری به آن خواهیم پرداخت.

 

آجرنما بهتر است یا سنگ نما - آجر شهرزاد

مقایسه دوام آجر نما و سنگ

یکی از مهمترین مواردی که باید در پاسخ به سوال “نمای سنگی بهتر است یا آجری؟” به آن پرداخت، دوام این دو متریال است. این فاکتور مهم دغدغه شما در تعویض نما یا بازسازی زودتر از موعد را از بین می‌برد؛ یعنی خرید یک محصول بادوام بیشتر به شما کمک می‌کند تا خیالتان بابت ماندگاری و جذابیت نما راحت باشد؛ چرا که تعویض نما نیاز به هزینه و البته زحمت زیادی دارد. بنابراین باید در همان ابتدا یک نمای ماندگار را انتخاب کنید.

به طور کلی و در  مرحله اول باید خرید این دو محصول را از یک مرکز معتبر انجام دهید و خریدی باکیفیت داشته باشید. در صورت یکسان بودن کیفیت این دو مصالح باید بگوییم که عمدتاً آجر نما از دوام بیشتری برخوردار است؛ به خصوص اگر از نوع آجر نسوز باشد. کیفیت آجر نما نسوز بسیار بالا بوده و در برابر تغییرات جوی از خود مقاومت نشان می‌دهد و آسیبی نمی‌بیند. شاید بپرسید چرا؟ دلیل این ماندگاری و مقاومت بافت متخلخل آجر است. در مقابل سنگ نما با تغییرات دمایی عمدتاً دچار ترک خوردگی و شکستگی می‌شود. با این حساب استفاده از سنگ نما در مناطقی که اختلاف دمای زیادی را در روز تجربه می‌کنند مناسب نیست.

مقایسه آبگریزی نمای سنگی با نمای آجری

یکی از ویژگی‌های نمای سنگی، آبگریز بودن آن است که نسبت به نمای آجری بیشتر است؛ به این ترتیب با این خاصیت در نمای سنگی از نفوذ آب باران به سنگ جلوگیری می‌شود. البته با انتخاب نمای آجری نیز با ستفاده از روش ‌های نگهداری از آجرنما همچون استفاده از محلول نانو می‌توان آبگریزی نمای آجری را حتی نسبت به نمای سنگی افزایش داد. با این حساب امکان جلوگیری از نفوذ آب باران به آجر فراهم می‌شود. تنها کافی است مقداری محلول نانو روی نمای آجری بریزید و نگران هیچ چیز نباشید!

مقایسه تغییر رنگ سنگ و آجر نما

از دیگر مواردی که می‌توان در پاسخ به سوال “نمای سنگی بهتر است یا آجری؟” به آن اشاره کرد، در رابطه با تغییر رنگ این دو مدل نما است. تغییر رنگ اتفاق ناخوشایندی برای نمای یک ساختمان است که شما را تشویق به بازسازی و مرمت نما می‌کند. از عواملی که  در تغییر رنگ نما نقش دارند می‌توان به نور خورشید، باران‌های اسیدی و آلودگی هوا اشاره کرد. هر چقدر که متریال نسبت به این عوامل مقاومت بیشتری از خود نشان دهد، رنگ آن برای مدت زمان بیشتری حفظ خواهد شد.

درست است که نماهای سنگی در ابتدا جذابیت فوق العاده‌ای دارند؛ اما به تدریج و با گذشت زمان رنگ اولیه خود را از دست داده و از جذابیتشان کاسته می‌شود. به طور کلی به دلیل مقاومت بیشتر رنگ آجر نما در برابر عوامل گفته شده، می‌‌توان از آن به عنوان یک محصول بادوام‌تر اشاره کرد. البته این به این معنا نیست که با انتخاب آجر دیگر نیازی به رنگ آمیزی و آموزش رنگ‌ آمیزی آجرنمای ساختمان نیست؛ بلکه با استفاده از محلول‌هایی همچون محلول نانو می‌توان نمای آجری را در برابر این اتفاقات مقاوم کرد و رنگ آمیزی مجدد را به تعویق انداخت.

مقایسه ایمنی نمای آجری و نمای سنگی

در رابطه با ایمنی و سوال نمای سنگی بهتر است یا آجری؟ این سوال پرتکرار همواره از سوی خریداران مطرح می‌شود. برای پاسخ به این سوال فرض کنید که این دو مصالح از ارتفاع زیادی به سمت پایین سقوط می‌کنند. برخورد کدام یک از آنها خسارات بیشتری را به همراه دارد؟ بی‌شک آجر با سقوط خود سبب بروز مشکلات کمتری می‌شود؛ اما اگر یکی از سنگ‌های نما به سمت پایین بیفتد، نه تنها خسارات مالی زیادی را به همراه خواهد داشت؛ بلکه می‌تواند تهدیدی برای جان رهگذران باشد.

آجر به دلیل وزن سبک، حمل و نقل راحت‌تری داشته و نصب آن نیز آسان‌تر خواهد بود. از طرفی به دلیل چسبندگی بیشتر آجر نسبت به سنگ نما، نصب آنها برای نصابان با آسانی بیشتری همراه است. در مقابل نصب سنگ نما به دلیل وزن بالای سنگ‌ها و چسبندگی کمتر سخت است؛ زیرا نصابان را مجبور به پیچ کردن آنها به محل اتصالشان به دیوار می‌کند، خب طبیعتاً این اقدام سبب افزایش هزینه‌ها خواهد شد.

مقایسه قیمت سنگ نما و آجر نما

نمای سنگی بهتر است یا آجری؟ را باید از لحاظ قیمت نیز بررسی کنیم. به طور کلی قیمت سنگ نما از آجر نما بیشتر است. این مسئله به دلیل وزن سنگین‌تر و مواد اولیه گران‌تر سنگ است. به علاوه همانطور که اشاره کردیم، نصب سنگ نما نسبت به آجر نما کار سخت‌تری خواهد بود که خب همه این عوامل در کنار هم سبب افزایش قیمت این محصول خواهند شد. حتی با انتخاب سنگ‌های طبیعی برای نما هزینه خیلی بیشتر هم می‌شود؛ زیرا به هر حال این سنگ‌ها دوام و کیفیت بالاتری داشته و نیاز به نصب حرفه‌ای و برش‌های ماهرانه دارند. در حالی که آجر به عنوان یک ماده ساختمانی کم هزینه نسبت به سنگ ارزان‌تر است؛ یعنی هم برای خرید آن ملزم به پرداخت پول کمتری هستید و هم نگهداری و نصب آن برایتان آسان‌تر و کم هزینه‌تر خواهد بود. در کل اگر به دنبال یک مصالح اقتصادی‌تر هستید، به شما خرید آجر را پیشنهاد می‌کنیم. انواع مختلفی از آجر همچون آجر آنتیک با ویژگی‌های متنوع و مقاومت بالا وجود دارند که گزینه خوبی برای خرید محسوب می‌شوند.

مزایا و معایب نمای سنگی

بررسی مزایا و معایب نمای سنگی می‌تواند به رسیدن به پاسخ “نمای سنگی بهتر است یا آجری؟” کمک کند. به هر حال سنگ به عنوان یکی از مصالح پرطرفدار شناخته می‌شود که ویژگی‌های خاص خودش را دارد. انتخاب نوع سنگ مناسب برای نمای ساختمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که خوب است به آن توجه زیادی کنید. در ادامه به تعدادی از مزایای نمای سنگی اشاره خواهیم کرد:

 تنوع رنگ و زیبایی

یکی از ویژگی‌های مثبت نمای سنگی، تنوع رنگی و طرحی این محصول است. حتی اگر سخت پسندترین انسان روی کره زمین هم که باشید با تنوع بی‌نظیر سنگ‌ها می‌توانید صاحب نمای جذابی شوید.

استحکام بالا

مقاومت نماهای ساختمان بسیار مهم است. سنگ با مقاومت بالا در شرایط مختلف می‌تواند دوام بیاورد و نسبت به سایر نماها طول عمر مطلوبی داشته باشد. گفته می‌شود که نمای سنگی در برابر آتش سوزی نیز مقاوم است. با این تفاسیر می‌توان از آن به عنوان یک محصول با استحکام و مقاومت بالا یاد کرد.

علاوه بر مزایا، خوب است معایب نمای سنگی را نادیده نگیریم و به آنها نیز گریز مختصری بزنیم. معایبی که برای نمای سنگی لحاظ شده است، به شرح زیر هستند:

هزینه بالا

یکی از مهم‌ترین معایب نمای سنگی هزینه بالای آنها است. سنگ‌های طبیعی اصولاً در دسته گران‌ترین مصالح نمای ساختمان دسته‌بندی می‌شوند که برای خرید آنها باید پول زیادی بپردازید. همچنین پروسه نصب آنها نیز با زحمت و هزینه زیادی همراه خواهد بود.

 

نمای سنگی یا آجری؟ - کارخانه آجر شهرزاد اصفهان

مزایا و معایب نمای آجری

از دیگر مصالح پرطرفدار و محبوب برای نمای ساختمان‌ها می‌توان به آجر اشاره کرد. این مصالح نه تنها برای کف همچون آجر کف‌پوش استفاده می‌شوند؛ بلکه کاربرد گسترده‌ای برای نمای ساختمان‌ها نیز دارند. آنها با جذابیت بسیار بالا ظاهری گرم و باصفا به نما می‌بخشند. برای آشنایی بیشتر با این متریال بهتر است نگاهی به مزایای بی‌نظیر آن بیندازید:

مقاومت بالا

آجرها مقاومت بالایی در برابر آتش، حرارت و … دارند. این مقاومت حتی در برابر تغییرات دمایی نیز خود را نشان می‌دهد. به بیانی آجرها در برابر باران‌های اسیدی و اشعه‌های خورشیدی هم مقاوم بوده و در کل دوام بالایی دارند. این مسئله سبب می‌شود تا شما بتوانید سالیان سال از استحکام و دوام نم

 

ای ساختمان خود لذت ببرید.

نصب آسان

استفاده از آجر برای نمای ساختمان نیاز به کمک گرفتن از نصابان حرفه‌ای ندارد؛ چرا که با چسبندگی زیاد می‌تواند به راحتی در جایگاه قرار بگیرد. به بیانی انتخاب آن با نصب سخت و طاقت فرسایی همراه نخواهد بود.

قیمت مقرون به صرفه

همانطور که از لحاظ قیمت به سوال نمای سنگی بهتر است یا آجری پاسخ دادیم، باید باز هم اشاره کنیم که آجرها قیمت مقرون به صرفه‌تری دارند؛ یعنی چه برای خرید این مصالح و چه برای نصب آنها هزینه نهایی کمتری برآورد می‌شود.

علاوه بر مزایای شگفت انگیز نمای آجری نمی‌توان معایب هر چند کوچک آن را نادیده گرفت که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد:

 نیاز به نگهداری منظم

برای آنکه زیبایی و مقاومت آجر نما حفظ شود، لازم است همواره به فکر نگهداری از آن باشید.

 امکان شوره زدگی و رشد قارچ و کپک

باید این مسئله را نیز در نظر بگیرید که در آجر نما امکان رشد قارچ، کپک و شوره زدگی فراهم است. البته جای نگرانی نیست؛ چرا که با اطلاع از روش ‌های نگهداری از آجرنما می‌توان از این اتفاقات پیشگیری کرد.

 

خرید آجر نسوز - کارخانه آجر شهرزاد

سخن آخر

نمای آجری که از دیرباز در کشور ما دوست داشتنی بوده است، ویژگی‌های متعددی دارد. این آجرها زیبایی منحصر به فردی داشته و خیال شما را بابت ایمنی راحت می‌کنند. البته این به شرطی است که این مصالح را از یک مجموعه معتبر مانند کارخانه شهرزاد ایران زمین تهیه کرده باشید. مجموعه ما با فروش انواع آجر نسوز همچون آجر نسوز پلاک، آجر تایل، آجر، آجر رستیک و دیگر محصولات جانبی کمک بزرگی به خلق شاهکارهای معماری می‌کند. برای ارتباط با کارشناسان ما می‌توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *