آموزش رنگ آمیزی آجرنمای ساختمان

اگر با گذشت زمان به دنبال راهی برای نوسازی ساختمان خود و نمای ـن هستید؛ در چنین موقعیتی هیچ چیز به اندازه رنگ آمیزی دیوار آجری نمی‌تواند جذابیت دیوارهای قدیمی را بازگرداند. این روش نوسازی فضای داخلی و خارجی ساختمان کار سختی محسوب نمی‌شود. در حقیقت اگر در رابطه با رنگ ‌آمیزی آجرنمای ساختمان اطلاعاتی کسب کنید، انجام این کار برایتان راحت‌تر نیز می‌شود؛ برای همین در این مطلب تصمیم گرفته‌ایم به نوسازی آجرها با رنگ آمیزی بپردازیم.

 

رنگ آمیزی آجرنمای ساختمان - اجر شهرزاد

ابزارهای لازم برای رنگ کردن دیوار آجری

همچون انجام هر کاری، رنگ آمیزی نمای آجری ساختمان نیز به ابزار و مصالحی نیاز دارد. در حقیقت الزامات شروع رنگ کردن آجر نما باید آماده باشند تا شما یا نقاش بتوانید عملکرد صحیحی در این باره داشته باشید. لازم به ذکر است که رنگ کردن دیوار آجری نسبت به رنگ کردن سایر دیوارها به مصالح و ابزار بیشتری نیاز دارد. در ادامه به برخی از مصالح لازم برای رنگ آمیزی دیوار آجری اشاره خواهیم کرد:

 • برای پوشاندن درب و پنجره‌ها روزنامه و برای پوشاندن کف به پلاستیک نیاز دارید.
 • کاردک و سمباده
 • سیلر
 • پرایمر
 • بتبونه درزگیر
 • اسفنج و پارچه به همراه مواد شوینده مناسب
 • رنگ لاتکس جهت اصلاح نوار نقاشی یا پوشاننده پلاستیکی
 • برای دیوار غلطک نقاشی سایز کوچک و بزرگ
 • قلم موی مخصوص نقاشی ساختمان سایز متوسط
 • رنگ نمای آجری برای مثال رنگ اکریلیک
 • ملات ماسه، سیمان که برای اصلاح ترک‌های بزرگ استفاده می‌شود

مراحل رنگ کردن دیوار آجری

رنگ آمیزی آجرنمای ساختمان می‌تواند ایده بسیار خوبی برای بهبود وضعیت دیوارهای قدیمی باشد. این کار نه تنها سبب زیباتر شدن نمای ساختمان شما می‌شود؛ بلکه با ایجاد یک لایه محافظتی روی آجر سبب حفاظت از دیوار می‌شود. در واقع به همین دلایل است که عده زیادی دوست دارند به رنگ آمیزی آجرنمای ساختمان خود بپردازند البته این مدل رنگ آمیزی شامل مراحل زیر است که باید مو به مو رعایت شوند تا نتیجه دلخواه و ایده آل حاصل شود:

دیوارها، کف، درب و پنجره‌ها را بپوشانید

قبل از رنگ کردن لازم است بستر رنگ آمیزی را آماده کنید. توجه به این نکته که برخی‌ها آن را نادیده می‌گیرند و بی‌گدار به آب می‌زنند، می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر نتیجه کار شما بگذارد. یکی از مهم‌ترین مراحل مقدماتی، پوشاندن برخی از مناطق خاص است تا از رنگی شدن آنها جلوگیری شود. برای مثال اسباب و اثاثیه‌های اطراف دیوار آجری یا کف آن ناحیه از جمله مناطقی هستند که باید پیش از شروع رنگ آمیزی پوشانده شوند. برای این کار می‌توانید از روزنامه و پارچه و برای مکان‌های حساس‌تر از پوشش پلاستیکی استفاده کنید. این اقدام سبب می‌شود تا رنگی روی محیط اطراف نریزد.

برآمدگی‌ها و و رفتگی‌های دیوار آجری را برطرف کنید

در گام دوم لازم است هرگونه برآمدگی یا فرورفتگی روی دیوار آجری را شناسایی کنید. شما برای رنگ آمیزی ساختمان به یک سطح هموار و صاف نیاز دارید، پس اگر این برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌ها را برطرف نکنید، کیفیت رنگ آمیزی تا حد زیادی افت می‌کند. جهت از بین بردن درزها یا فرورفتگی‌های دیوار با آجر لعابدار می‌توانید از پودر بندکشی استفاده کنید. جهت اصلاح برآمدگی‌ها نیز کاردک می‌تواند کمک کننده باشد.

سطح دیوار آجری را از آلودگی‌ها پاک کنید

در گام سوم از رنگ آمیزی آجرنمای ساختمان باید به سراغ پاک کردن آلودگی‌ها از سطح دیوار آجری بروید. به بیانی فرقی نمی‌کند که کدام انواع آجر نسوز در دیوار شما به کار رفته؛ بلکه چیزی که حائز اهمیت است پاک کردن دیوارها از هرگونه آلودگی همچون کپک است. شما می‌توانید برای مبارزه با شوره‌ها، کپک و گرد و غبارهای روی آجر با استفاده از فشار آب و صابون از طریق یک اسفنج یا پارچه تمیز به جان این آلودگی‌ها بیفتید. همچنین در صورتی که دیوار آجری در گذشته یک بار رنگ شده، بهتر است به کمک سمباده و کاردک یا حتی مواد شوینده رنگ قبلی را از دیوار پاک نمایید.

 از پرایمر برای سطح آجر استفاده کنید

پس از آنکه مطمئن شدید دیوار کاملاً خشک شده، باید یک آستر کشی مناسب جهت رنگ آمیزی دیوار ایجاد کنید. در حقیقت ایجاد یک آستر مطلوب سبب می‌شود تا ماندگاری رنگ روی دیوار افزایش یابد. توجه به این نکته برای رنگ آمیزی دیوارهای آجری موجود در فضای باز بسیار مهم است؛ چرا که این دیوارها معمولاً در معرض تغییرات محیطی قرار می‌گیرند. بنابراین لازم است کاری کنید که دوام رنگ بر دیوار افزایش یابد. چنانچه دیوار شما قبلاً در معرض رنگ آمیزی قرار گرفته است، تنها کافی است پرایمر را با غلطک روی دیوار بزنید؛ اما چنانچه بار اول است که دیوار آجری شما رنگ می‌شود، لازم است ابتدا از سیلر استفاده کرده و پس از خشک شدن دیوار از پرایمر رنگ کمک بگیرید.

آجرنما را رنگ آمیزی کنید

بعد از آنکه مراحل گفته شده را با دقت پیش بردید، نوبت به مرحله اصلی یعنی رنگ آمیزی آجرنمای ساختمان می‌رسد. در این مرحله نهایی باید رنگ آمیزی را به کمک غلطک و از گوشه دیوار آغاز کنید. گفته می‌شود که برای این کار ۲ تا ۳ بار فرو کردن غلطک در رنگ لازم است. سپس می‌توانید برای اجرای جزئیات از فرچه برای رنگ آمیزی لای درز‌ها و لایه دوم رنگ کمک بگیرید. پس از آنکه رنگ آمیزی دیوار آجر نسوز پلاک تکمیل شد، منتظر بمانید تا رنگ خشک شود. پس از خشک شدن دیوار نوبت به رنگ آمیزی مجدد می‌رسد. زمانی که رنگ آمیزی به طور کلی تمام شد، اجازه دهید تا رنگ خشک شود. سپس می‌توانید پوشش پلاستیکی و نوار چسب‌ها را از نواحی مختلف جدا کنید.

 

بهترین رنگ برای آجر نسوز - آجرنمای شهرزاد

انواع رنگ آجر

همانطور که گفتیم یکی از لازمه‌های رنگ آمیزی آجرنمای ساختمان، رنگ مناسب است. یعنی شما باید با استفاده از یک رنگ به نوسازی دیوار خود بپردازید. رنگ‌های مختلفی در این زمینه وجود دارند که هر کدام ویژگی‌های مختلفی دارند. در این زمینه پیشنهاد می‌شود بادوام‌ترین آنها را انتخاب کنید. در ادامه به تعدادی از رنگ‌های مناسب این کار اشاره خواهیم کرد:

رنگ الاستومری؛ رنگی مقاوم

یکی از رنگ‌های مخصوص برای رنگ آمیزی آجر، رنگ الاستومری است. اگر به دنبال یک رنگ مقاوم در برابر گرما، سرما، باد، باران، نور خورشید و … هستید، رنگ الاستومری می‌تواند گزینه مناسبی باشد. این رنگ به دلیل مقاومت بالا برای رنگ آمیزی آجرهای نمای بیرونی ساختمان از جمله آجر نسوز پلاک بهترین انتخاب است. این رنگ با تراکم بالا می‌تواند از آجر در محیط‌های باز با نوسانات آب و هوایی محافظت کند و پوشش بسیار خوبی برای شکاف‌های موجود در سطح آجرها ایجاد کند. البته باید توجه داشته باشید که قیمت آن نسبت به رنگ اکریلیک بیشتر است.

رنگ اکریلیک؛ رنگی ارزان

از دیگر رنگ‌های محبوب برای رنگ آمیزی آجرنمای ساختمان، رنگ اکریلیک است. اکریلیک یک رنگ رزان‌تر از الاستومری به شمار می‌رود که مهارت خوبی در مبارزه با رطوبت از سطح آجر دارد. بنابراین با استفاده از آن می‌توانید یک یا دو بار رنگ آمیزی آجر را پیش ببرید.

رنگ نیمه براق یا براق

به دنبال رنگ‌های خاص برای ایجاد ظاهر شیک برای آجر نمای خود هستید؟ پیشنهاد ما به شما رنگ‌های نیمه براق یا براق است. این رنگ‌ها برای نواحی با آلودگی هوا و رطوبت زیاد مناسب هستند. با آنکه رنگ آمیزی دیوارهای آجری با رنگ‌های نیمه براق یا براق کار آسانی است؛ اما باید حواستان باشد که در هنگام رنگ آمیزی هیچ اشتباهی نکنید؛ چرا که حتی در صورت باقیماندن رد فرچه نیز اصلاح آن کار دشواری خواهد بود. در نتیجه به نظر می‌رسد که جمع کردن دقت در رنگ کردن سبب بروز نتایج بی‌نظیری می‌شود.

رنگ مخصوص آجر نسوز

استفاده از رنگ مخصوص انواع آجر نسوز ایده خوبی برای رنگ‌آمیزی دیوارهای موجود در فضاهای بیرونی است. در نتیجه اگر دوست دارید دیوارهای این مدلی را رنگ کنید، باید از رنگ مخصوص آجر نسوز کمک بگیرید. این رنگ‌ها بسیار سریع خشک شده و به سادگی با آن‌ها می‌توان رنگ‌آمیزی دیوارها را پیش برد. همچنین این رنگ‌ها با محیط زیست سازگارند و پوشش بی‌نظیری برای دیوار ایجاد می‌کنند. در حقیقت دلیل کاربرد آنها برای رنگ آمیزی دیوارهای آجری همچون آجر رستیک، مقاومت بالای این رنگ در برابر نوسانات آب و هوایی است. به علاوه نیازی به نگرانی درمورد سمی بودن و قابل اشتعال بودن رنگ نیست؛ زیرا این رنگ غیر قابل اشتعال و غیر سمی است.

بهترین جایگزین رنگ کردن آجر

چنانچه هنوز سطح آجرنمای شما بی‌رنگ نشده است، لازم نیست مجدداً به رنگ آمیزی آن بپردازید. برخی از افراد فکر می‌کنند که در صورت مشاهده شوره، تیره شدن رنگ آجرها و تجمع گرد و خاک باید حتما رنگ‌آمیزی را شروع کنند؛ اما این موارد دلیل کافی برای رنگ کردن دیوار آجری نیستند؛ زیرا خیلی راحت می‌توانید به کمک روش‌های شستشو و مواد شوینده مناسب نمای آجری خود را تمیز کرده و آن را از وجود شوره و گرد و خاک راحت کنید.

در حقیقت راه‌هایی به عنوان جایگزین رنگ آمیزی آجرنمای ساختمان وجود دارند که از آن‌ها می‌توان به تمیز کردن آجر اشاره کرد. به بیانی شما برای تحقق این هدف لازم است ابتدا نما را تمیز کنید و سپس از محلول نانو برای درخشش و افزایش طول عمر آجرها کمک بگیرید. شاید بپرسید که دلیل تاکید ما برای استفاده از محلول نانو چیست؟ محلول نانو با نفوذ به درز‌های آجر لعابدار و هر نوع آجر دیگری می‌تواند از ایجاد شوره، تجمع آلودگی، کثیفی و کپک جلوگیری کند؛ به این ترتیب تا حد زیادی بر دوام این مصالح ساختمانی افزوده خواهد شد.

 

آموزش رنگ آمیزی آجر نسوز - آجر شهرزاد

سخن پایانی

دیوارهای آجری رفته رفته جذابیت خود را از دست می‌دهند. یکی از راه‌ها برای بازگرداندن جلوه این مدل دیوارها، رنگ آمیزی آجرنمای ساختمان است. البته این به شرطی است که به تمام جزئیات لازم توجه کافی داشته باشید. شما برای بهبود وضعیت دیوارهای آجری ساختمان خود می‌توانید رنگ آمیزی را با کمک محصولات مجموعه ما یعنی کارخانه آجر شهرزاد ایران زمین پیش ببرید. مجموعه ما با ارائه محصولات باکیفیت به شما خریداران کمک می‌کند تا بتوانید نتیجه بی‌نظیری در نمای ساختمان خود پدید آورید. شما می‌توانید برای خرید آجر نسوز، نانو، پودر چسب و پودر بندکشی با کارخانه ما تماس حاصل نمایید و برای سفارش اقلام موردنظر خود اقدام کنید.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *