برای داشتن یک نمای آجری جذاب و زیبا، نگهداری درست از آن مهم است. به هر حال یک نمای آجری ممکن است در اثر گذر زمان و به دلیل اتفاقات همچون بازسازی و تعمیرات ساختمان، نشستن خاک، آلودگی، بارش باران و … جلوه خود را کمی از دست بدهد. البته شما در مرحله اول با انتخاب یک محصول با کیفیت و در مرحله بعدی با اطلاع از روش های نگهداری از آجرنما می‌توانید یک نمای بی‌نظیر برای ساختمان خود پدید آورید. در ادامه به شما اطلاعات کافی در این زمینه را خواهیم داد.

بررسی روش های نگهداری از آجرنما - اجر شهرزاد
روش‌ های نگهداری از آجرنما

درست است که عمدتاً برای آجرنما از آجرهای ماندگار و با طول عمر بالا استفاده می‌شود؛ اما این آجرها نیز در صورت عدم نگهداری و یا نگهداری غیرحرفه‌ای ممکن است جذابیت خود را از دست بدهند؛ البته با عمل به یک سری از تکنیک‌ها می‌توان در حفظ زیبایی این مصالح تا حد زیادی تاثیرگذار بود. برخی از افراد ممکن است که در رابطه با روش های نگهداری از آجرنما اطلاعاتی نداشته باشند؛ برای همین اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید بهتر است با ما همراه باشید تا به شما تکنیک‌های مختلف نگهداری از نمای آجری را آموزش دهیم:

حفظ آجر نما در برابر شوره

شوره که به عنوان سفیدک نیز شناخته می‌شود، یکی از عوامل مقابله‌گر با زیبایی آجر نما است. شوره می‌تواند به دلیل املاح موجود در خود آجرها یا مواد موثر در نصب این مصالح به وجود آید. در حقیقت این ماده یکی از عواملی است که زیبایی نمای ساختمان را کمرنگ می‌کند؛ به همین دلیل باید روش‌هایی را برای مقابله با آن به کار ببرید. چنانچه آجر نمای شما از جنس آجر نسوز است، می‌توانید برای از بین بردن سفیدک احتمالی از مواد نانو استفاده کنید؛ چرا که از آن به عنوان یکی از بهترین روش‌های رفع شوره آجر یاد می‌شود. نانو ماده‌ای است که نه تنها جلوی ورود آب و شوره زدن را می‌گیرد؛ بلکه سبب افزایش ماندگاری نما می‌شود.

حفظ آجر نما در برابر لکه

یکی از آلودگی‌هایی که ممکن است روی آجرها دیده شود، لکه‌ها است. اگر می‌خواهید جذابیت نمای شما دوباره بازگردد و در حفظ آن نقش داشته باشید، باید فکری به حال این لکه‌های مزاحم کنید. استفاده از محلول‌های شوینده می‌تواند روش مناسبی برای رفع لکه روی نماهای آجری از جمله آجر تایل نما باشد. در حقیقت برای تاثیرگذاری بیشتر باید نوع مناسب محلول شوینده را متناسب با کثیفی روی آجر تهیه نمایید.

حفظ نمای آجری از دوده

در کلان شهرهایی چون تهران به دلیل آلودگی هوا مشاهده دوده روی نمای آجری اتفاق عادی محسوب می‌شود. دوده‌ها اگر روی دیوارهای آجری همچون آجر آنتیک ماندگار شوند، به تدریج سبب انباشتگی چربی‌ها روی یکدیگر خواهند شد. با این حساب هیچ چیزی بهتر از آب و صابون نمی‌تواند برای برطرف کردن این آلودگی‌ها موثر باشد. البته گاهی چربی آنقدر به آجر نفوذ کرده که ممکن است با این روش نتوان از نما نگهداری کرد. در این صورت استفاده از خمیر تالک برای تمیز کردن آجرها پیشنهاد می‌شود.

نگهداری از آجر نما در برابر قیر

زمانی که آجر نما با قیر آلوده شد، باید روش مناسب را به کار ببرید. در واقع یکی از روش های نگهداری از آجرنما استفاده از خمیر تالک برای مبارزه با قیرها است. پس از حذف قیرها با کاردک تنها کافی است مقداری از خمیر را روی قیر بگذارید. علاوه بر پاک کردن لکه‌های قیر با استفاده از خمیر تالک، برای این کار می‌توان از پارافین نیز استفاده کرد. جهت رفع این آلودگی‌ها با قیر پس از کندن آنها با کاردک، لازم است به کشیدن پارافین روی قیر بپردازید و آن را پاک نمایید.

نگهداری از آجر در برابر ملات پاشیده شده

هنگامی که آجرها در همان ابتدا در حال چیدمان و کارگذاری هستند ممکن است بخشی از ملات برخی از آجرها همچون آجر کف فرش را آلوده کند. در چنین موقعیتی باید نصاب فورا به پاک کردن این ملات از آجر نما بپردازد تا چیدمان به بهترین نحو ممکن پیش رود. علاوه بر آن به عنوان یکی از روش های نگهداری از آجرنما خوب است پس از اتمام نصب آجرها، با استفاده از کاردک به جان ملات‌های پاشیده شده بیفتید و چیزی از آنها روی آجر باقی نگذارید.

نگهداری از آجر - کارخانه اجر شهرزاد

نکات مهم در نگهداری از نمای آجری

به کارگیری اصول و روش های نگهداری از آجرنما سبب می‌شود که در آینده گرفتار هزینه‌های زیاد بازسازی نشوید. به علاوه زیبایی بنای شما بیشتر شده و ماندگاری آن نیز حفظ می‌شود. این مسئله شاید در دیدگاه برخی از افراد غیر ضروری به نظر برسد؛ اما وقتی با دقت بیشتری آن را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که نمای ساختمان بسیار مهم است، پس لازم است اقداماتی را برای نگهداری از آن به کار ببرید. با توجه به اهمیت این مسئله در ادامه با ما همراه باشید تا به نکات مهم در نگهداری از نمای آجری بپردازیم:

بررسی آجرهای نما به صورت دوره‌ای

یکی از ساده‌ترین نکاتی که برای نگهداری از نماهای آجری باید به آن پایبند باشید، بررسی مداوم دیوارها است. سعی کنید هر چند وقت یکبار به دقت دیوارهای آجر نما را بررسی کنید و در صورت وجود نقص برای تعمیر آن اقدام نمایید. طی این بررسی لازم است حواستان به مواردی همچون وجود کپک، شوره، دوده، لکه و … باشد. برای این کار توصیه می‌شود که در ابتدا مقداری آب روی دیوار بریزید تا موارد نیاز به از بین بردن مشخص شوند. در صورت مشاهده هرگونه آلودگی در دیوارهای آجری لازم است سریعاً به برطرف کردن آن بپردازید.

پاکسازی درزهای رطوبت

درز‌های رطوبت یا همان حفره‌های کوچک که اجازه خروج رطوبت از دیوار را می‌دهند، به تدریج ممکن است مسدود شده و در اثر گیر افتادن رطوبت دیوار را تخریب کنند. یکی از روش های نگهداری از آجرنما توجه به همین درز‌های رطوبت است؛ طوری که لازم است همواره آنها را چک کرده و در صورت نیاز پاکسازی کنید.

استفاده از محلول نانو

همان گونه که اشاره کردیم، شوره یا سفیدک ممکن است دیوار آجری را درگیر کنند. برای آنکه از به وجود آمدن این عامل جلوگیری کنید، بهتر است سطح نمای آجری را با محلول نانو پاکسازی نمایید. در صورت بروز شوره نیز راهکار موثر شستشوی دیوار با محلول نانو است.

تمدید ملات کاری یا پودر بندکشی

برای آنکه عمر نمای آجری شما افزایش یابد، توصیه می‌شود که هر ۵ سال یک بار ملات کاری را تمدید نمایید. همچنین در صورت استفاده از بندکشی آجر، لازم است به تمدید پودر بندکشی آجرنما بپردازید تا جذابیت آن حفظ شود.

تمیز کردن آجر نما به روش درست

برای زدودن گرد و غبار روی سطح دیوار، لازم است ابتدا مقداری آب را روی آن اسپری کنید. پس از از بین بردن غبار سطحی می‌توانید به کمک یک برس نرم و محلول شوینده تمیز کردن آجرها را شروع کنید. برای آنکه مواد شوینده به خوبی از روی سطوح پاک شوند، لازم است با آب فراوان از باقی نماندن آنها اطمینان حاصل نمایید.

مراقبت از آجر - کارخانه اجر شهرزاد ایران
سخن پایانی

روش های نگهداری از آجرنما سبب افزایش طول عمر و حفظ زیبایی نمای آجری ساختمان شما خواهد شد. تنها با عمل به نکات ذکر شده خیلی راحت می‌توانید در حفظ آجرهای ساختمانتان نقش داشته باشید. البته همانطور که اشاره کردیم برای حفظ نما لازم است یک سری مواد جانبی را در اختیار داشته باشید. شما می‌توانید مواد لازم برای نگهداری از آجر نما همچون پودر بندکشی، محلول نانو، پودر چسب و انواع شوینده را از مجموعه ما یعنی کارخانه آجر شهرزاد ایران زمین تهیه نمایید. برای ثبت سفارش کافی است با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *