با افزایش جمعیت میزان سر و صدا نیز افزایش می‌یابد. با این حساب باید راهکاری برای خلاص شدن از شر این حجم از آلودگی صوتی به کار رود. یکی از این ترفندها، استفاده از آجر عایق صدا است. قابلیت این آجرها ایجاد محیطی آرام‌تر برای مقابله با دنیای پر سر و صدای بیرون است. کاهش سر و صداها توسط این مصالح ساختمانی بی‌نظیر می‌تواند تاثیر مثبتی بر سلامت روان انسان داشته باشد. برای آشنایی بیشتر با این محصول کاربردی پیشنهاد می‌کنیم که با ما همراه شوید.

خرید آجر عایق صدا - کارخانه شهرزاد

منظور از آجر عایق صدا چیست؟

استفاده از آجرها از دیرباز در کشور ما رواج داشته است و جزو مصالح پرکابرد محسوب می‌شوند. به تدریج این مصالح ساختمانی به ویژگی‌های متعددی مجهز شدند که بر قابلیت آنها افزود. یکی از ویژگی‌هایی که در این مطلب می‌خواهیم در رابطه با آن صحبت کنیم، عایق صوتی بودن برخی از آجرها است.

زندگی در میان انبوه سر و صدا می‌تواند آرامش افراد را بر هم زند! همچنین ممکن است سبب افزایش استرس و اضطراب ساکنین شود که در گذشته افراد مجبور بودند با این مشکل کنار بیایند! اما در حال حاضر آجری با عنوان آجر عایق صدا به لیست مصالح ساختمانی افزوده شده است. درکل، آجرها از طریق فشرده شدن خاک تهیه می‌شوند و این مسئله به آنها اجازه می‌دهد که تا حدودی از انتقال صدا ممانعت به عمل آورند.

حال فرق آجرهای عایق با سایر آجرها چیست؟ این آجرها می‌توانند انتقال صدا از طریق دیوارها و سقف‌ها را کاهش دهند و به نوعی به ایجاد فضایی آرام‌تر در داخل ساختمان کمک کنند هر چند این متریال از خروج صدا نیز جلوگیری می‌کنند. این آجرها از طریق جذب امواج صوتی و پراکنده کردن آنها عمل می‌کنند. در حقیقت اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم آنها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سوراخ‌هایی در خود داشته باشند؛ به این ترتیب با حبس هوا و اکسیژن در میان این حفره‌ها می‌توانند به عنوان عایق صوت عمل کنند؛ چراکه اکسیژن و هوا نمی‌گذارند امواج صوتی عبور کند.

 

انواع آجر عایق صدا

حال که تا حدودی با آجر عایق ساختمانی آشنا شدید، لازم است در رابطه با انواع آن صحبت کنیم. انواع مختلفی از این آجرها در ساختمان سازی کاربرد دارند که هر کدام ویژگی‌های خاصی دارند. در حقیقت شما باید با توجه به پروژه و انتظارات خود نوع مناسب را برگزینید. برخی از انواع این آجرها به شرح زیر هستند:

آجر لفتون

آجر لفتون یا آجر ۱۰ سوراخ نوعی از انواع آجرهای ضد صدا است که همچون نامش دارای سوراخ‌های متعددی در سطح خود است. در واقع وجود این سوراخ‌ها به آجر کمک می‌کند تا از انتقال صدا جلوگیری نماید. شاید بپرسید که دلیل عایق صدا بودن این نوع مصالح ساختمانی چیست؟ به دلیل وجود این سوراخ‌ها در آجرهای لفتون جریان هوا در میان آن‌ها وجود دارد. این ویژگی به انواع لفتون خاصیت عایق صوت و دما را اهدا کرده است. این مصالح پرکاربرد از خاک رس، نسوز یا شیل تهیه می‌شوند و به رنگ‌های مختلف از جمله زرد، قرمز، گلبهی و … در بازار به فروش می‌رسند. اگر قصد دیوارچینی دارید، پیشنهاد ما استفاده از این مصالح با وزن سبک و استحکام زیاد است؛ چرا که این آجرها استحکام خوبی به دیوار بخشیده و آنها را در برابر زلزله استوار می‌کنند. از دیگر کاربردهای انواع لفتون می‌توان به ساخت پی، اجرای سقف و سوله سازی اشاره کرد. لازم به ذکر است که شما می‌توانید آنها را در ابعاد استاندارد ۵.۵*۱۰*۲۰ سانتی‌متر به کار ببرید.

آجر آنتیک

آجر آنتیک که با نام‌های دیگر آجر نما دکوراتیو و آجر نما هلندی نیز شناخته می‌شود، نوع دیگری از انواع آجرها با خاصیت ضد صدا است. مواد سازنده این آجر از مواد پلیمری یا مصنوعی است. وجود مواد مصنوعی در ساختار این مصالح سبب شده تا مشکلاتی نظیر شوره زدن، رشد باکتری و قارچ‌ها و … در نمای ساختمان به حداقل برسند. از انواع آنتیک به دلیل جذابیت منحصر به فردی که دارند می‌توان در دکوراسیون داخلی ساختمان کمک گرفت. از کاربردهای این آجر در دکوراسیون داخلی می‌توان به دیوار پشت تلویزیون، اطراف ستون‌ها، دیوار راه پله‌ها و … اشاره کرد. به علاوه شما می‌توانید این آجر را در رنگ‌های خاکستری، سفید، کرم، قهوه‌ای، آبی و … تهیه نمایید و یک دکوراسیون زیبا و البته عایق صدا را پدید آورید.

آجر و بلوک پازلی

آجر و بلوک پازلی محصولی مدرن محسوب می‌شود که به تازگی می‌توان رد پایی از آن را در ساختمان سازی و ساخت و ساز مشاهده کرد. این نوع مصالح ساختمان سازی از خاصیت مقابله با صوت و حرارت بهره مند شده است. شاید بپرسید که چرا این آجر دارای این ویژگی است؟ در حقیقت آجر و بلوک پازلی دارای دو حفره است که به عایق شدن آن در برابر صدا و حرارت کمک می‌کنند. همچنین وجود برآمدگی بر سطح بالایی و فرورفتگی بر سطح پایینی آجر سبب وجود جریان هوا در این مصالح ساختمانی شده است تا بتواند عایق صوتی خوبی باشد. نکته قابل توجه در رابطه با استفاده از این آجرها در ساختمان سازی که بر طرفداران این متریال می‌افزاید، اتصال آجرها توسط چسب صورت به یکدیگر است. در واقع همچون آجرهای معمولی نیازی به ریختن ملات در میان رج‌های دیوار نیست؛ در نتیجه اختلالی برای عبور هوا از میان حفره‌ها وجود نخواهد داشت و در نهایت آجر می‌تواند قابلیت خود در عایق صوت و حرارت بودن را به رخ بکشد.

آجر سفالی

 از انواع آجرهای عایق صوت که استفاده از آنها به سال‌های دور باز می‌گردد، می‌توان به آجر سفالی اشاره کرد. این آجرها را می‌توانید در ساختار مکان‌های تاریخی معروف همچون مسجد جامع اصفهان، ایوان مدائن، ارگ تبریز و … مشاهده کنید. آجرهای سفالی از خاک رس و خاک سفالی تهیه می‌شوند که استفاده از آن در کشور ما با توجه به تنوع زیاد در رنگ و سایز، بسیار متداول است؛ طوری که رد پایی از آنها را می‌توان در ساخت دیوارهای باربر، نمای خارجی و داخلی، چیدمان دیوار و کف و سقف ساختمان‌ها دید.

بلوک سیمانی

کمتر کسی پیدا می‌شود که تا به حال بلوک سیمانی را از نزدیک ندیده باشد! بلوک‌های سیمانی با داشتن فضای خالی بزرگ عایق خوبی برای صدا هستند. این بلوک‌ها محبوبیت زیادی در میان مصالح ساختمانی مختلف دارند، آن هم به دلیل مقاومت بسیار زیاد آنها در برابر رطوبت و عایق صوتی بودن است. عمدتاً بلوک‌های سیمانی در ابعاد ۲۰*۲۰*۴۰ تهیه می‌شوند، پس حتماً به ابعاد آنها نیز توجه نمایید.

آجر عایق ساختمانی - کارخانه اجر شهرزاد ایران

کاربرد آجر عایق صدا

به طور کلی مردم نیاز دارند که در آرامش زندگی کنند تا سلامت روانی آنها خدشه‌دار نشود؛ اما در این میان برخی از انسان‌ها به آرامش بیشتری نیاز دارند یا ورود کوچکترین صدایی برای کار برخی از شاغلین مضر خواهد بود. به نظر می‌رسد که در چنین موقعیت‌هایی ساکت بودن محیط ضروری باشد؛ اما چگونه می‌توان به این هدف رسید؟ استفاده از آجرنما به عنوان عایق صوتی یکی از روش‌های مناسب برای کاهش و جلوگیری از عبور صدا از دیوار است. در حقیقت استفاده از این مصالح در ساختمان سازی نه تنها در کاهش عبور صدا موثر خواهد بود؛ بلکه نمی‌گذارد صدا در فضا انعکاس یابد. برای مثال تصور کنید که آرامش بیماران در بیمارستان‌ها و آسایشگاه‌ها چقدر مهم است؛ بنابراین اگر به صورت اصولی از آجر عایق در این مکان‌ها استفاده شود، تا حدودی می‌توان از عبور صدا جلوگیری کرد و سبب آرامش خاطر بیماران شد تا صدای بوق خودروها، هیاهوی مردم و … وارد بستر آنها نشود. از دیگر مکان‌هایی که استفاده از آجر عایق صوت کاربرد زیادی دارد می‌توان به محیط‌های زیر اشاره کرد:

 

مزایای استفاده از آجر ضد صدا در ساختمان

آجرهای عایق صدا با داشتن روزنه یا حفره‌هایی بر سطح خود می‌توانند از ورود و خروج صدا جلوگیری کنند؛ بنابراین مهمترین مزیت آنها، جلوگیری از ورود صداها به داخل ساختمان و ممانعت از خروج صداها به خارج محیط است. این خاصیت سبب می‌شود تا مشکل سر و صداهای اضافی در مکان‌هایی که نیاز به سکوت بیشتری دارند برطرف شود. طوری که امروزه می‌توان از آجرهای ضد صدا به عنوان متریال ساخت و ساز پرطرفدار و محبوب یاد کرد. البته این مورد تنها نکته مثبت در رابطه با این آجرها نیست؛ بلکه آجرهای عایق صدا مزایای متعددی به دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

صرفه‌جویی در مصرف گرما و سرما

یکی از مزایای بی‌نظیر آجرهای ضد صدا، جلوگیری از اتلاف برق و گاز است. در واقع این آجرها به دلیل آنکه از عبور حرارت تا حد زیادی جلوگیری می‌کنند، می‌توانند روشی موثر برای صرفه‌جویی و کاهش قبوض برق و گاز باشند.

 کاربرد گسترده

 از آجر عایق صدا می‌توان در نمای بیرونی و خارجی ساختمان استفاده کرد. بنابراین با امکان نصب این آجرها در مکان‌های متعدد چالش سر و کله زدن با صداهای مزاحم به پایان خواهد رسید.

 تنوع بالا در رنگ

خوشبختانه آجرهای عایق همچون آجر نسوز تنوع بالایی در رنگ‌دارند؛ به این ترتیب شما می‌توانید با توجه به دکوراسیون یا نمای پروژه ساختمانی خود رنگ مناسب را انتخاب نمایید و محدودیتی نداشته باشید.

 افزایش قیمت ساختمان

شاید برایتان جالب باشد بدانید که استفاده از آجرهای عایق ارزش ساختمان شما را بالا می‌برند. خب طبیعتاً استفاده از یک نوع متریال مرغوب با ویژگی‌های خاص می‌تواند در افزایش قیمت بنا تاثیرگذار باشد. بنابراین با یک بار طلاع از قیمت آجر عایق صدا و پرداخت آن می‌توانید در افزایش ارزش بنای خود سهیم باشید.

 امکان نصب بعد از اتمام ساختمان سازی

یکی از مزایای استفاده از آجرهای ضد صدا امکان نصب آنها برای ساختمان‌های آماده است؛ به این ترتیب که شما می‌توانید بدون نیاز به تخریب دیوارها نصب آجرهای عایق صدا را آغاز نمایید.

عمر و ماندگاری بالا

چنانچه انواع آجرهای عایق صدای مرغوب را تهیه کرده باشید، لازم نیست نگران چیزی باشید؛ چرا که این آجرها به دلیل مقاومت در برابر رطوبت از ماندگاری بالایی برخوردار هستند؛ یعنی شما می‌توانید برای سال‌های زیادی روی آنها حساب باز کنید.

بهترین آجر عایق صدا - کارخانه شهرزاد

سخن آخر

یکی از بهترین متریال برای پروژه‌های ساختمانی به ویژه سازمان‌ها و آپارتمان‌ها، آجر عایق صدا است. این آجر مصالح مناسبی برای خلق یک محیط آرام و ساکت است. در حقیقت انواع این آجرها با داشتن ساختار متخلخل می‌توانند احتمال عبور صدا را کاهش دهند و برای جلوگیری از ورود صداهای مزاحم تلاش نمایند. چنانچه شما نیز می‌خواهید در سازه خود با استفاده از آجرهای ضد صدا از ورود صدا جلوگیری کنید، می‌توانید بهترین نوع آجر از آجر نسوز گرفته تا آجر عایق صدا، آجر نسوز پلاک، آجر کف فرش، آجر تایل و … را از کارخانه شهرزاد ایران زمین تهیه نمایید. کیفیت تضمین شده به همراه خدمات پس از فروش فوق العاده از جمله ویژگی‌های مجموعه ماست. برای ارتباط با کارشناسان ما و اطلاع از قیمت‌ها و مشخصات مصالح می‌توانید با شماره های ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *